KEMAL AKSEZGİN SOL REKLAM 1
ZÜMRÜT MOBİLYA
ÖNGÜN ELEKTRİK
ELİT EMLAM
Mestanoğlu
japon iş makinaları
ALTIN SATIR
NUR MOBİLYA
Akhisar Çeşme Kasabı
ALGİ OTO ELEKTİRİK
ŞEKERCİOĞLU
HAYAT SU
sadem weading
Akhisar Metronom Radyo İstek Hattı
Akhisar Nöbetçi Eczaneler
ÇAVUŞOĞLU İNSAAT
Akhisar Sezgin Ticaret
Köfteci ilksen
Akhisar Metronom Haber
Akhisar Motorcu Tonton
SOYDEMİR GRUP
OTO KAR SAĞ TARAF
KUMAŞ PAZARI
LİSECAM
Akhisar Prestige İnşaatŞentürk GayrimenkulAkhisar Doğuş Hastanesi

Güncel

AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU İyi Tarıma Destek Var Mı? Yok Mu?

İyi Tarımda Destek Bilmecesi! İyi Tarım Uygulamaları desteklerinde yapılan kısıtlamaya dikkat çeken CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu bu yüzden iyi tarım yapan çiftçi sayısının 61 binden, 14 bine düştüğünü söyledi.

24 Ocak 2022 Saat: 15:15
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU İyi Tarıma Destek Var Mı? Yok Mu?
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU İyi Tarıma Destek Var Mı? Yok Mu?
DAYIOĞLU KASABI

Sezgin Ticaret Akhisar

Akhisar AKM Alışveriş Merkezi

AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU İyi Tarıma Destek Var Mı? Yok Mu?

Haber Merkezi

İyi Tarımda Destek Bilmecesi!

İyi Tarım Uygulamaları desteklerinde yapılan kısıtlamaya dikkat çeken CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu bu yüzden iyi tarım yapan çiftçi sayısının 61 binden, 14 bine düştüğünü söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 11 Ocak 2022 tarihinde tarafından yayınlanan “İklim Değişikliği ve Tarım Çalıştayları Sonuç Bildirgesinde” iyi tarım uygulamaları (İTU) ve organik tarım faaliyetlerinin ülke genelinde daha fazla üretici ve alan olarak arttırılarak yürütüleceği ve destekleneceği belirtilmiştir.

Ancak 2021 üretim yılı için yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğinde “2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 üretim yılları içerisinde toplam dört üretim yılı İTUD ödemesinden yararlanmış çiftçiler 2021 üretim yılında İTUD’den faydalanamaz” maddesi yer almaktadır. Aynı madde 2020 yılı tebliğinde de yer almaktadır.

İyi Tarım Uygulayan Çiftçi Sayısı Düşüyor!

Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlediği İklim Değişikliği ve Tarım Çalıştayları Sonuç Bildirgesi ile Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğlerdeki çelişkiye dikkat çeken Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; Bakanlık bir taraftan iyi tarım uygulamalarını, organik tarımı destekleyeceğini söylüyor, diğer taraftan üç yıl ve dört yıl destekleme alanlara destekleme vermeyeceğini söylüyor.

Bu yüzden 2018 yılında 73 bin olan iyi tarım uygulayan sertifikalı çiftçi sayısı,

2019 yılında 61 bine, 2020 yılında is 14 bine düşmüştür.

Organik tarım yapan çiftçi sayısı 75 binden 52 bine düşmüştür.

Üretim miktarları da aynı şekilde düşmüştür.

Bu şartlar altında iyi tarımın, organik tarımın sürdürülmesi ve gelişmesi mümkün değildir.

İyi tarım uygulamaları için gerekli sertifikayı almak ve desteklemelerden yararlanmak için maddi bir külfeti karşılamak zorundalar. Destekleme verilmediğinde iyi tarım uygulamalarından vazgeçildiği tarım ve Orman Bakanlığı istatistiklerinde açıkça görülmektedir.

Destekler Yedi Yıldır Artmıyor

Üreticiler, desteklemeler ile ekonomik kayıplarını telafi etmeye çalışmaktadırlar.

Fakat İTU destekleri 7 yıldır artmıyor hatta bazı ürünlerde destekler düşürüldü.

Buna karşın uygulama maliyetleri sürekli artıyor.

Geleceğin Tarım Şekli İyi Tarım

Bakanlık istatistiklerinde iyi tarım uygulayan çiftçi sayısının 14 bine, organik tarım yapan çiftçi sayısının 52 bine düşmesi bu sorunun masaya yatırılmasını zorunlu hale getirmiştir.  

Gıda üretimi günümüz dünyasında çok önemli bir stratejiye sahip ve geleceğin tarımsal üretiminde iyi tarım uygulamaları (İTU), organik tarım ve ekolojik tarım önemli yer tutacaktır.

AB'nin organik tarım payının mevcut %8'den 2030'da %25'e çıkmasını istiyor. Türkiye 2023 hedefini % 5 olarak açıklamasına rağmen organik tarım hem çiftçi sayısı hem de üretim alanı bazında giderek düşmektedir. 

İyi Tarım Uygulamaları (İTU) Ülkemiz İçin Önemli

İyi Tarım Uygulamaları (İTU), gerek kaliteli ve verimli bir tarımsal üretim gerekse güvenli gıda tüketimi açısından oldukça önemlidir.

Güvenli gıda denildiğinde, insan sağlığına zararlı olmayan, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalıntılar içermeyen, aynı zamanda izlenelebilirliği sağlanmış ürünler akla geliyor.

İyi tarım uygulamaları; çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanması olarak tanımlanıyor. İTU ile üreticilerimizin kazancı ve rekabet gücü artacağı gibi tüketicilerin sağlığı da korunmuş olacaktır.

Böyle Önemli Bir Uygulama Neden Karşılık Bulmuyor?

Bakanlık her fırsatta iyi tarım uygulamalarını ve organik tarımı destekleyeceğini söylüyor fakat 7 yıldır desteklerin artırılmaması dördüncü yıldan sonra desteğin kesilmesi, üretilen ürünün fiyat farkının olmaması, rafta diğer ürünlerle aynı fiyata satılıyor olması çiftçileri bu uygulamadan uzaklaştırmaktadır.

İyi Tarım Desteklenmelidir

Öncelikle dekar başına verilen destekleme miktarı artırılmalıdır.

Her yıl desteklemeler birçok ürün hasat edildikten sonra yılsonuna doğru açıklanıyor ve ödemeler sonraki yılda yapılıyor. Hangi ürüne ne kadar destek verileceği yıl başında açıklanması çiftçi için ürün seçiminde büyük kolaylık sağlayacaktır.

İyi tarım uygulaması ile üretilen ürünler için ayrı bir piyasa oluşturulmalı ve karlılığı artırıcı tedbirler alınarak diğerler ürünlerden daha yüksek fiyata satılması sağlanmalı ya da gelir kaybı desteklerle telafi edilmelidir ifadelerine yer verdi.

 

Metronom Haber Ajansı - MHA Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız