KEMAL AKSEZGİN SOL REKLAM 1
ZÜMRÜT MOBİLYA
Karacan oto Boya
ELİT EMLAM
Mestanoğlu
japon iş makinaları
ALTIN SATIR
NUR MOBİLYA
Akhisar Çeşme Kasabı
ALGİ OTO ELEKTİRİK
ŞEKERCİOĞLU
Zeytinkent Sürücü Kursu
sadem weading
Akhisar Metronom Radyo İstek Hattı
Akhisar Nöbetçi Eczaneler
ÇAVUŞOĞLU İNSAAT
Akhisar Sezgin Ticaret
Köfteci ilksen
Akhisar Metronom Haber
Akhisar Motorcu Tonton
SOYDEMİR GRUP
OTO KAR SAĞ TARAF
KUMAŞ PAZARI
LİSECAM
Akhisar Prestige İnşaatŞentürk GayrimenkulAkhisar Doğuş Hastanesi

Ekonomi

Alper Alhat; "Zeytinyağında kar marjınızı düşürün"

Alper Alhat; "Zeytinyağında kar marjınızı düşürün"

15 Ağustos 2017 Saat: 10:50
Alper Alhat; Zeytinyağında kar marjınızı düşürün
Alper Alhat; "Zeytinyağında kar marjınızı düşürün"
DAYIOĞLU KASABI

Sezgin Ticaret Akhisar

Akhisar Haber - Prestige İnsaat Müeahhitliği

Akhisar Kale Motor

Alper Alhat; Zeytinyağında kar marjınızı düşürün

Haber Merkezi

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, bazı marketlerde zeytinyağı raf fiyatlarının toptan üretici fiyatlarının çok üstünde olduğunu söyledi. Alhat, şişirilmiş fiyatların tüketiciyi ya diğer bitkisel yağlara ya da yol kenarlarında pet şişelerinde satılan markasız ve sağlıksız yağlara sevk ettiğine dikkat çekti.

Bilinçli tüketicilerin, meyve suyu olan zeytinyağının diğer tohum yağlarından daha değerli olduğunu bildiğini ve çiftçinin emeğinin hakkını ödeme konusunda da tereddüt etmediğini ifade eden Alhat, “Ancak bazı market ve firmalar, aşırı yüksek kar marjları ile bu iyi duyguları suistimal ediyor. Hem üretici hem tüketici mağdur oluyor. Aslında bu durumun kazananı da yok. Çünkü pahalı fiyat etiketi konulan zeytinyağları satılamıyor, raflarda aylarca duruyor, tozlanıyor ve dönem dönem yapılan kampanyalarla elden çıkarılmaya çalışılıyor”dedi.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE MEMNUN DEĞİL

Marketlere bu nedenle bir çağrı yaptığını belirten Alhat şunları söyledi: “Evet biliyorum raflarınızın bir maliyeti var. Satış hızına göre fiyatlara bir sergileme maliyeti koyuyorsunuz veya firmadan bunu talep ediyorsunuz. İşte bu da bir kısır döngüye neden oluyor. Fiyat arttıkça satış düşüyor, satış düştükçe fiyat arttırıyorsunuz. Üretici de bir kendi eline geçen paraya birde sizin raf fiyatlarınıza bakıyor. Bu durum karşısında üretici kendini hiç de iyi hissetmiyor”

ÜLKEMİZ KAZANSIN

Yanan bu döngü karşısında üretiinin de “Nihayetinde kendi yağımı kendim satarım” ahlayışıyla hareket ettiğini belirten Alhat, “Gerisini biliyorsunuz, ülkede üretilen zeytinyağı miktarı artarken sizin sattığınız azalıyor. Ayrıca kontrolsüz ortamda kurunun yanında yaşta yanar misali tağşiş dediğimiz hileler de devreye giriyor. Yani siz dahil hepimiz bu yanlış tutumunuzdan zarar görüyoruz. Gelin yeni bir sayfa açın. Firmalardan fahiş raf bedelleri talep etmeyin ya da fiyatlara yansıtmayın. Çiftçi Sanayici Market ve Tüketici hep beraber kazansın. Ülkemiz kazansın” diye konuştu.

 

Metronom Haber Ajansı - MHA Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız