Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Umem beceri’10 atağı

15 Haziran 2012 Saat: 19:18
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Umem beceri’10 atağı
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Umem beceri’10 atağı

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4


Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu ve Akhisar Kayhan Ergun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Aksoy’un ortaklaşa başlattığı çalışma neticesinde, Akhisar’da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 78 firmaya ziyarette bulunuldu ve Umem Beceri’10 Projesi kapsamında işletmelerine gerekli olan stajyer talepleri toplandı.


Firmalardan gelen stajyer talepleri doğrultusunda Umem sistemine 567 adet stajyer girişi yapıldı. Akhisar’da faaliyet gösteren firmaların Umem Beceri’10 projesi hakkında bilgi sahibi olmaları ve proje kapsamındaki desteklerden azami ölçüde yararlanabilmeleri için Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak firmalara her türlü destek ve bilgilendirme imkanı sunduklarını belirten ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu tüm halkımızı Umem Beceri’10 Projesi hakkında daha bilinçli olmaya davet etti. Erdayıoğlu ayrıca UMEM Beceri 10 proje kapsamının genişletilerek Hizmet ve Tarım sektörünün de proje kapsamına alındığını belirtti.


UMEM BECERİ’10 PROJESİ KAPSAMINDA SANAYİDEN SONRA TARIM VE HİZMET SEKTÖRLERİNDE DE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri'10 projesi 81 ilde uygulanmaya devam etmektedir.

Proje kapsamında  işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak sanayi alanında 2500'e yakın kurs açılmış, bu kurslardan  başarıyla mezun olan kursiyerlerin çoğu projeye katılan firmalarca istihdam edilmişlerdir. 2011 yılında sadece sanayi alanında açılan UMEM Beceri'10 projesi kursları, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranları yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi olmuştur.


HİZMET VE TARIM SEKTÖRÜNDEKİ FİRMALAR DA PROJEDEN YARARLANABİLECEK

Sanayi alanında başarıyla uygulanan projenin, 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle hizmet ve tarım sektörlerinin genişletilmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda, hizmet ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabilecek, bu  kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da istihdam edilecektir.

KURSİYERLERE GÜNLÜK 20 LİRA

1 Nisan 2012 tarihinden itibaren, UMEM Beceri'10 Projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 20 TL alacak, kursiyerlere  kurs süresince "İş  Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası" ve "Genel Sağlık Sigortası" yaptırılacaktır. Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar ise aşağıdaki istihdam teşviklerinden faydalanacaktır;

18-29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle "Sigorta Primi İşveren Payı" ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacaktır. Detaylı bilgi için proje  web siteleri www.beceri'10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri'10  Çağrı Merkezi 444 8636'dan bilgi alınabilmektedir" dedi.


Müracaat: Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Telefon: 0 236 414 15 63

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız